O dobrych manierach przy stole z Motylami Książkowymi
Dnia 23.10.2019 o godzinie 9:35 w Bibliotece Publiczno – Szkolnej filii Woźnice odbyło się pierwsze, po wakacyjnej przerwie, spotkanie Klubu Motyli Książkowych, na które zaproszeni zostali uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią panią Julianną Golon.

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło cykl spotkań dotyczących dobrych manier. Dlatego po przywitaniu wszystkich zgromadzonych wspólnie ustaliliśmy co kryje się pod pojęciem „dobre maniery”, a definicję poparliśmy przykładami z życia codziennego. Następnie bibliotekarka zaprosiła uczniów do wysłuchania opowiadania „O Lusi i dwóch obiadach” z książki Joanny Krzyżanek „Dobre maniery dla dzieci”, w której rodzina Wafelków zapozna dzieci z dobrymi zachowaniami w rozmaitych sytuacjach. Opowiadanie miało także wskazać sytuację, o której będziemy rozmawiać podczas zajęć.

Po wysłuchaniu opowiadania zgromadzeni odgadli, że dziś rozmawiać będziemy o właściwym zachowaniu przy stole.
Na początku ustaliliśmy sobie żelazne zasady zachowania przy wspólnym posiłku tzn. nie mlaszczemy, nie siorbiemy, zaczynamy jedzenie kiedy wszyscy zajmą miejsca i otrzymają swoje posiłki itd. Zaprezentowaliśmy także właściwą postawę przy posiłku – proste plecy, łokcie przy sobie. Następnie bibliotekarka rozdała każdemu dziecku talerzyk i komplet plastikowych sztućców. Rozpoczęliśmy naukę właściwego zachowania przy stole oraz umiejętnego posługiwania się sztućcami. Pierwsze zadanie
polegało na prawidłowym rozłożeniu sztućców przed posiłkiem, a następnie bibliotekarka pokazała dzieciom jak w sposób niewerbalny zasygnalizować (poprzez ułożenie sztućców na talerzu), że posiłek jest skończony,  był wyśmienity, był niesmaczny, poprosić o drugie danie, czy zasygnalizować przerwę w posiłku.  Wszyscy wspólnie ćwiczyliśmy poznane umiejętności i każdy uczeń zdał egzamin z prawidłowego posługiwania się sztućcami.

Na zakończenie bibliotekarka rozdała dzieciom ilustracje z ułożeniem sztućców, aby dzisiejsze umiejętności dzieci mogły doskonalić w domach.
Podziękowaniem za wspólnie spędzony czas zakończyliśmy spotkanie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zmiana adresu strony

O tolerancji nigdy za wiele - spotkanie Klubu Motyli Książkowych