KLUB MOTYLI KSIĄŻKOWYCH

Dnia 17.01.2018 o godzinie 9:35 w Bibliotece Publiczno – Szkolnej filii Woźnice odbyło się spotkanie uczniów klasy III w ramach działalności Klubu Motyli Książkowych.
            Temat dzisiejszych zajęć brzmiał „Inny nie znaczy gorszy – tolerancja  a dyskryminacja”
Po zbadaniu nastroju uczestników przy pomocy kolorowych kółeczek z minkami bibliotekarka zapytała dzieci z czym kojarzy im się słowo „tolerancja”. Swoje myśli uczniowie zapisywali na karteczkach, które głośno czytali innym i wieszali na tablicy. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że z tolerancją kojarzą się pozytywne zachowania, postawy, uczucia. Następnie bibliotekarka pokazała dzieciom kartkę z napisem „dyskryminacja” i zapytała czy wiedzą co to słowo oznacza. Ponieważ żaden uczestnik zajęć nie potrafił wyjaśnić znaczenia, słowo zostało wyjaśnione i zobrazowane na przykładzie.
Następnie bibliotekarka zaprosiła dzieci do wysłuchania opowiadań z książki Renaty Piątkowskiej „Wieloryb” – opowiadań o Julce i jej problemach z rówieśnikami wynikającymi z wyglądu zewnętrznego dziewczynki.
Po wysłuchaniu czytania krótko opowiedzieliśmy sobie o nim, a dzieci poproszone zostały, by na karteczkach napisały jakie uczucia mogły towarzyszyć Julce w chwili doświadczania przykrych uwag ze strony kolegów i koleżanek. Doszliśmy do wniosku, że bohaterka opowiadania była dyskryminowana przez swoich rówieśników i nie czuła się z tym dobrze. Uczennica klasy III podkreśliła, że wygląd zewnętrzny nie jest najważniejszy tylko to jakie człowiek ma serce.
Na zakończenie bibliotekarka przeczytała dzieciom fragment opisujący wielki atut Julii, którym była gra na flecie, a którego nikt z jej kolegów nie zauważył.
Bibliotekarka powtórnie podkreśliła słowa uczennicy dotyczący wartościowania wyglądu zewnętrznego oraz że szykanowanie kogoś za jego wygląd nie ma najmniejszego sensu.  Zwróciła także uwagę, że tolerancja i akceptacja drugiego człowieka ma ogromne znaczenie na nasze i innych życie.
Wylosowana została także osoba, która zaprezentuje głośne czytanie na kolejnym spotkaniu – Szymon Kowalewski.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spotkanie autorskie z Moniką Sawicką

...i po spotkaniu autorskim - relacja

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania